Uudet muskarilaulut ovat saapuneet!

Iloinen tervehdys kaikille Eiran muskarilaisille! Tässä tulevat teille uudet muskarivideot kotikäyttöön, toivottavasti niistä on iloa ja inspiraatiota kotimuskarihetkiin. Muskarituokion voi järjestää kukin perhe itselleen sopivalla tavalla, joko niin että tuokion aluksi ja lopuksi lauletaan ja leikitään tutut alku- ja loppulaulu (Loppuleijan löydät viime viikon videoista) ja moikataan Muskaripupua, tai muskarivideoita voi käyttää yksittäin tai vaikkapa musisoida parin videon verran kerrallaan. Kuten muskaritunneilta muistatte, toisto on avain oppimiseen, joten videoita voi katsoa useaan otteeseen jolloin laulujen oppiminen vahvistuu. Jokainen löytää varmasti omalle perheelleen sopivan tavan musisoida. Tärkeintä on että musiikki on arjessa mukana ja kosketus musisointiin säilyy <3

Olen saanut ilokseni viestejä teiltä sieltä kotoa, jokainen viesti, kuva ja video ilahduttaa suuresti ja vahvistaa tunnetta siitä että vaikka olemme fyysisesti eri paikoissa, olemme musiikin äärellä yhdessä. Otan siis todella mielellään vastaan viestejänne, vastaan kysymyksiin ja laitan vinkkejä. Näiden videoiden myötä toivotan teille aurinkoista viikonloppua, iloa ja musiikin voimaa!

p.s. Videon kuvanlaatua voit säätää ruudun oikeassa alareunassa näkyvästä hammasratas-ikonista.

Muskaripäivä (säv. & san. Esa Lamponen)

Tässä alkulaulussa treenataan erilaisia taputuksia. Voit myös halutessasi käyttää viime viikon alkulaulua liikkuen.

Huis huis roskat pois (kansanruno) & Puhdistuslaulu (säv. & san. Markku Kaikkonen)

Tässä toivelaulu siivoamishommiin =)

Tervehdyksiä (säv. & san. Soili Perkiö)

Muskaripupu (säv. Soili Perkiö, san. Marja Auer) & Huu-sai-sai (säv. Soili Perkiö, san. Hannele Huovi)

Kalle tahtoo koputella (säv. & san. Soili Perkiö)

Tähän soittokappaleeseen tarvitset kotisoittimia, voit pysäyttää videon soittimien etsimisen ajaksi.

Tässä virpomisasiaa tulevalle sunnuntaille. Näinä aikoina kun liikkuminen on rajoitettua, suosittelen ilahduttamaan omaa perhettä virpomalla. Toki myös videopuhelun avulla voit virpoa vaikkapa mummin tai kummin <3